تقاطع ما ، جایی برای حل سوء تفاهم ها
درباره وبلاگ


با ورود کاروان به کوفه و با دیدن سرها به نیزه و اسارت آل الله به ناگاه زنان اهل کوفه شروع به گریه و زاری کردند در حالی که گریبان چاک میدادند،امام سجاد(ع) فرمود:"إن هولاء یبکون علینا،فمن قتلنا غیرهم..."این گروه بر ما میگریند،پس چه کسی غیر اینها ما را کشته است؟
ما به عزاداریهای خود افتخار میکنیم و جای افتخار و مباهات نیز هست؛اما مبادا همین تعجب به امام عص(عج) دست دهد که اینها امروز در جلسات حسین(ع) میگریند اما در برابر جنایات و تعدی ها و حقوق و ناموس مردم ساکت اند،در حالی که اصل دین و تشیع در معرض نابودی قرار گرفته؛اینان فقط بر مصائب امام گریه میکنند.
قدری به عمق این مسئله باید نگریست...

مدیر وبلاگ : محمد
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

حسام الدین مؤمنی
حال و روز فرهنگی جامعه­ی امروزمان را که نگاه کنیم، ملقمه­ ای از افکار و اندیشه­ های صحیح و سقیم مشاهده می­شود؛ البته متأسفانه روزبه ­روز از محتوای صحیح فرهنگی­مان کاسته و به بخش مقابل افزوده می­شود. این وضعیتِ جامعه­ ای است که بحرانِ مخوفِ هویتِ فرهنگی یقه­ اش را گرفته و به این راحتی­ ها هم دست از سرش برنمی­دارد؛ بحرانی که تمام نسل­های حاضر در جامعه­ ی اکنون ایران را شامل می­شود.


یکی از نتایج این بحرانِ سهمناکِ پرمخاطره ایجاد شکاف نسلی در جامعه­ است. شکاف نسلی را می­توان توقف یا کندی انتقال گزاره­های فرهنگی از نسلی به نسل پس از خود دانست؛ در واقع اگر نسلی در فرایند اجتماعی کردن نسل بعدی نتواند به نحو مطلوب فرهنگ خویش را منتقل کند، آن جامعه دچار شکاف نسلی شده است. باید پذیرفت که در فضای فرهنگی ایران اسلامی معضل شکاف نسلی به روشنی قابل مشاهده است و اگر دغدغه­مندان فرهنگی کشور علاجی برای بیماری مورد نظر نیابند، فرهنگ اسلامی ایرانی را حتی در موزه­ها هم نمی­توان پیدا کرد؛ دلیل این مدعا در این مختصر نمی­گنجد.

اگر بخواهیم عوامل و دلایل ایجاد بحران هویت فرهنگی و به ویژه شکاف نسلی به وجود آمده در جامعه خود را بررسی نماییم، به طور قطع باید مهم­ترین آن­ها را رسانه بدانیم. یک استقرا از وضعیت فرهنگی جامعه­ی فعلی ایران، خود نمایش­گر اوج قدرت رسانه در فرهنگ سازی است. نسلی که به وسائل عصر مدرن و پسامدرن مجهز شده است و تفکرات متهافت و متناقضِ ضدِ فرهنگِ خودی داشته­های او را آماج حملات بی­امان قرار داده است، نمی­تواند فرهنگی دست نخورده و سنتی داشته باشد و به طور قطع دچار شکاف فرهنگی خواهد شد.

بر اساس این اگر به فکر انتقال فرهنگ خویش و عدم شکاف نسلی هستیم باید به جنگ رسانه­های غیرخودی برویم و این امر ممکن نیست مگر با استفاده از خود رسانه. باید پذیرفت که هیچ ابزاری توانایی هماوردی با رسانه را ندارد و اگر بگوییم فرهنگ یعنی خروجی رسانه، سخنی به گزاف نگفته­ایم. این اندیشه­ای خام و نسنجیده است که ذات رسانه فاسد است و نباید از این ظرف نجس برای ساخت فرهنگ استفاده کرد. اگر کسی ذات ابزار را بد بداند به طور حتم نمی­داند ابزار یعنی چه؛ مهم این است که ما چه کارکردی از این ابزار عرضه می­کنیم این کارکرد است که خوب و بد دارد نه خود ابزار. رسانه تنها یک ابزار تبلیغ فرهنگ است نه بیشتر و آنچه برای ما موضوعیت دارد خود فرهنگ اسلامی ایرانی است.

نگارنده بر این باور است که در دوران جدید، منبر واقعی تبلیغ فرهنگ و راه درمان این شکاف نسلی ایجاد شده، استفاده از توان بالای رسانه است و ما باید مرد زمان خود باشیم. فرهنگی که منبع، ابزار و هدف فرهنگ­ها و خرده فرهنگ­های رقیب را نشناسد و توان خود را بیش از توان حریف نکند، محکوم به نابودی است. بر دغدغه­مندان فرهنگی ما بایسته است که نگاهی عمیق و دقیق به جایگاه رسانه در ایجاد و حل مشکلات فرهنگی جامعه بیندازند، شاید عزم و جهاد در فرهنگ یعنی همین.

نوع مطلب : هنر و رسانه، دشمن شناسی، سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 12 تیر 1394
محمد
پنجشنبه 16 مهر 1394 06:13 ب.ظ
از دکتر شریعتی تشکر میکنم که در تمام زمینه ها ورود پیدا کردن و با بیان نکات ظریف ما را با فیض رسوندن.از جمله در مورد شکاف نسلی فرمودن:
شکاف نسلی یعنی ساعت چهار صبح که پدرم صبحانه میخورد من شام میخورم.
دکتر متشکریم.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic